Everything Everywhere Dominates Spirit Awards
FILM
Best Feature
“Everything Everywhere All at Once”
Best Director
Daniel Kwan and Daniel Scheinert, “Everything Everywhere All at Once”
Best Lead Performance
Michelle Yeoh, “Everything Everywhere All at Once”
Best Supporting Performance
Ke Huy Quan, “Everything Everywhere All at Once”
Breakthrough Performance
Stephanie Hsu, “Everything Everywhere All at Once”
Best First Feature
“Aftersun”
Best Screenplay
“Everything Everywhere All at Once”
Best First Screenplay
“Emily the Criminal”
Best Editing
“Everything Everywhere All at Once”
Best Cinematography
“TÁR”
Best International Film
“Joyland”
Best Documentary
“All the Beauty and the Bloodshed”
Truer Than Fiction Award
Reid Davenport, “I Didn’t See You There”
Someone to Watch Award
Nikyatu Jusu, “Nanny”
Producers Award
Tory Lenosky
Robert Altman Award
“Women Talking”
John Cassavetes Award
“The Cathedral”
TV
Best New Scripted Series
The Bear
Best Lead Performance in a New Scripted Series
Quinta Brunson, Abbott Elementary
Best Supporting Performance in a New Scripted Series
Ayo Edibiri, The Bear
Best New Non-Scripted or Documentary Series
The Rehearsal
Best Ensemble Cast in a New Scripted Series
Pachinko
____________________________________________________________
FILM
Best Feature
“Bones and All”
“Everything Everywhere All at Once”
“Our Father, the Devil”
“TÁR”
“Women Talking”
Best Director
Todd Field, “TÁR”
Kogonada, “After Yang”
Daniel Kwan and Daniel Scheinert, “Everything Everywhere All at Once”
Sarah Polley, “Women Talking”
Halina Reijn, “Bodies Bodies Bodies”
Best First Feature
“Aftersun”
“Emily the Criminal”
“The Inspection”
“Murina”
“Palm Trees and Power Lines”
Best Lead Performance
Cate Blanchett, “TÁR”
Dale Dickey, “A Love Song”
Mia Goth, “Pearl”
Regina Hall, “Honk for Jesus, Save Your Soul”
Paul Mescal, “Aftersun”
Aubrey Plaza, “Emily the Criminal”
Jeremy Pope, “The Inspection”
Taylor Russell, “Bones and All”
Andrea Riseborough, “To Leslie”
Michelle Yeoh, “Everything Everywhere All at Once”
Best Supporting Performance
Jamie Lee Curtis, “Everything Everywhere All at Once”
Brian Tyree Henry, “Causeway”
Nina Hoss, “TÁR”
Brian d’Arcy James, “The Cathedral”
Ke Huy Quan, “Everything Everywhere All at Once”
Trevante Rhodes, “Bruiser”
Theo Rossi, “Emily the Criminal”
Mark Rylance, “Bones and All”
Jonathan Tucker, “Palm Trees and Power Lines”
Gabrielle Union, “The Inspection”
Breakthrough Performance
Frankie Corio, “Aftersun”
Gracija Filipović, “Murina”
Stephanie Hsu, “Everything Everywhere All at Once”
Lily McInerny, “Palm Trees and Power Lines”
Daniel Zolghadri, “Funny Pages”
Best Screenplay
“After Yang”
“Catherine Called Birdy”
“Everything Everywhere All at Once”
“TÁR”
“Women Talking”
Best First Screenplay
“Bodies Bodies Bodies”
“Emergency”
“Emily the Criminal”
“Fire Island”
“Palm Trees and Power Lines”
Best Cinematography
“Aftersun”
“Murina”
“Neptune Frost”
“Pearl”
“TÁR”
Best Editing
“Aftersun”
“The Cathedral”
“Everything Everywhere All at Once”
“Marcel the Shell with Shoes On”
“TÁR”
Robert Altman Award
“Women Talking”
Best Documentary
“A House Made of Splinters”
“All That Breathes”
“All the Beauty and the Bloodshed”
“Midwives”
“Riotsville USA”
Best International Film
“Corsage”
“Joyland”
“Leonor Will Never Die”
“Return to Seoul”
“Saint Omer”
Someone to Watch Award
Adamma Ebo, “Honk for Jesus, Save Your Soul”
Nikyatu Jusu, “Nanny”
Araceli Lemos, “Holy Emy”
Truer Than Fiction Award
Isabel Castro, “Mija”
Reid Davenport, “I Didn’t See You There”
Rebeca Huntt, “Beba (Bayba)”
John Cassavetes Award
“The African Desperate”
“A Love Song”
“The Cathedral”
“Holy Emy”
“Something in the Dirt”
Producers Award
Liz Cardenas
Tory Lenosky
David Grove Churchill Viste
Television
Best New Scripted Series
The Bear
Pachinko
The Porter
Severance
Station Eleven
Best New Non-Scripted or Documentary Series
Children of the Underground
Mind Over Murder
Pepsi, Where’s My Jet?
The Rehearsal
We Need to Talk About Cosby
Best Lead Performance in a New Scripted Series
Aml Ameen, The Porter
Mohammed Amer, Mo
Quinta Brunson, Abbott Elementary
Bridget Everett, Somebody Somewhere
KaMillion, Rap Sh!t
Melanie Lynskey, Yellowjackets
Himesh Patel, Station Eleven
Sue Ann Pien, As We See It
Adam Scott, Severance
Ben Whishaw, This Is Going to Hurt
Best Supporting Performance in a New Scripted Series
Danielle Deadwyler, Station Eleven
Ayo Edibiri, The Bear
Jeff Hiller, Somebody Somewhere
Gbemisola Ikumelo, A League of Their Own
Janelle James, Abbott Elementary
Ebon Moss-Bachrach, The Bear
Frankie Quiñones, This Fool
Sheryl Lee Ralph, Abbott Elementary
Molly Shannon, I Love That For You
Tramell Tillman, Severance
Best Ensemble Cast in a New Scripted Series
Pachinko